fbpx Skip to main content
Dzīvesstils

100 roņotāji un saldējums

Pirms kāda laika AVENEI Instagram un Facebook kontā aicināju atsaukties AVENEI draugus roņotājus, un manam lūgumam atsaucās vairāk nekā 100 ziemas peldes entuziastu. Šādu atsaucību es nebiju gaidījusi, tāpēc nolēmu papētīt nedaudz vairāk, kas cilvēkus tik ļoti saista pie šīs nodarbes.

Rūdīšanās

(Ja esi ziemas peldētājs, šo daļu droši paskrollē uz priekšu)

Vispirms parunāsim par rūdīšanos. Līdz šim es domāju, ka rūdīšanās ir saistīta tikai un vienīgi ar aukstumu. Tomēr es nevarēju kļūdīties vēl vairāk.

Izrādās, ka rūdīšanās ir procedūru sistēma, kas palielina organisma pretestību un izturību pret nelabvēlīgu ārējās vides faktoru iedarbību. Tai ir sevišķa nozīme organisma adaptācijas, it sevišķi termoregulācijas funkciju pastiprināšanā, kuras pamatā ir pakāpenisks un sistemātisks nervu un asinsrites sistēmu treniņš. Arī ķermeņa pakļaušana karstumam ir viens no rūdīšanās veidiem.

Vienkāršāk sakot, rūdīšanās ir spēja adaptēties un būt veselam un spēcīgam jebkurā dzīves situācijā. Tā uzlabo ne tikai organisma fiziskās, bet arī psihoemocionālās aizsargspējas, ļaujot adaptīvi reaģēt uz stresu, slimībām, sliktiem laika apstākļiem.

Tā ir spēja justies komfortabli aukstumā, karstumā, mitrumā, sausumā, pielāgojoties krasām temperatūras un apkārtējās vides apstākļu maiņām.

Pamatā rūdīšanās mērķis ir palielināt organisma pretestību un izturību pret nelabvēlīgu ārējās vides faktoru iedarbību, kas tiek sasniegta, mācot ķermenim adaptēties.

Kā to izdarīt? Labs jautājums!

Lai norūdītos cilvēkam ir jāpakļauj sevi dažādiem ārējiem faktoriem. Praktiski vislielākā nozīme organisma norūdīšanai ir spēja adekvāti reaģēt uz aukstumu, mitrumu, kā arī krasām temperatūras maiņām. Vienkāršākie un efektīvākie norūdīšanās līdzekļi ir gaiss, ūdens, saules radiācija un fiziskie vingrinājumi.

Organisma norūdīšanai ar gaisu izmantojama ilgstoša uzturēšanās svaigā gaisā, telpu vēdināšana cauru diennakti, nodrošinot temperatūru, kas nav augstāka par 18–20°, kā arī dienas un nakts miegs uz balkona vai pie atvērta loga dažādos gadalaikos dažādā temperatūrā, apsedzoties ar palagu, plānu segu vai guļot guļammaisā.

Kā norūdīšanās procesā iekļaujas ziemas peldes?

Iespējams, ūdens norūdīšanās procedūras ir viens no populārākajiem un vienlaikus ekstrēmākajiem rūdīšanās veidiem. Aukstais ūdens iedarbojas uz organisma termoregulāciju. Tā ietekmē sašaurinās ādas asinsvadi, samazinās siltuma atdeve, palielinot iekšējo orgānu asinsriti, nedaudz paaugstinās asinsspiediens un paātrinās sirdsdarbība, tiek tonizēta nervu sistēma, āda kļūst bālāka un vēsāka. Pēc tam asinsvadi atkal paplašinās, āda kļūst sārta, jūtams spēku un enerģijas pieplūdums.

Norūdīšanos ar ūdens procedūrām ieteicams sākt pamazām. Vispirms noberzējoties ar mitru dvieli, dušojoties vēsākā ūdenī, pakāpeniski pārejot uz noberzēšanos ar slapju, neizgrieztu dvieli un aplaistīšanos ar siltu un vēsu ūdeni, turpinot ar kontrastdušām un tikai pēc tam ķeroties pie peldēm upē, ezerā vai jūrā. Vieglākais veids, kā uzsākt ūdens procedūras ir sākt peldēt vasarā un turpināt visu gadu.

Regulāri piekopjot aukstumpledes:

  • Uzlabojas asinsrite un vielmaiņa
  • Paaugstinās imunitāte, tādējādi samazina elpceļu saslimšanu biežumu
  • Paaugstinās organisma noturība pret aukstumu
  • Mazina stresu, bezmiegu, depresiju, astmu, kā arī muguras un locītavu sāpes

AVENEI draugu pieredze

Veicot AVENEI draugu roņotāju aptauju, vēlējos noskaidrot, kas viņus pamudinājis un iedvesmojis uzsākt rūdīšanās procesu. Daļa mūsu draugu uzsākuši šo nodarbi draugu vai ģimenes iedvesmoti, bet, man par pārsteigumu, lielākā daļa cilvēku paši izjutuši vēlmi sevi izaicināt un izkāpt no savas komforta zonas, lai stiprinātu savu veselību un uzlabotu pašsajūtu. Turklāt liela daļa šo nodarbošanos apguvuši pašmācības ceļā, izmantojot internetā pieejamos resursus un komunicējot ar citiem pieredzējušiem roņotājiem. Šis fakts mani priecē, jo atstāj cerību, ka, iespējams, arī es vienu dienu pamodīšos un izjutīšu šādu aicinājumu. 😅

Kas ir interesanti – teju visi roņotāji pēc peldes kā nr. 1 nepieciešamību min vilnas zeķes, kam seko dvielis, lai norīvētos, pončo vai halāts, siltas un sausas drēbes mājupceļam un kāds silts dzēriens. Savukārt, ja runājam par aprīkojuma izmantošanu peldes laikā, šeit gan viedokļi atšķiras.

Apmēram 70 % roņotāju peldes laikā izmanto arī speciālo apģērbu (neoprēna zeķes vai cimdus) vai parastus cimdus un cepuri. Kurpretim 30 % uzskata, ka papildu aprīkojums peldes laikā nav nepieciešams. Jāpiemin arī, ka vairāk nekā 38 % no visiem aptaujātajiem praktizē peldes vismaz 3 reizes nedēļā, jo rūdīšanās noslēpums slēpjas regularitātē.

Tomēr visi kā viens atzīst, ka, kopš uzsākuši roņot, novērojuši vairākus veselības un pašsajūtas uzlabojumus (enerģiskāks un dzīvespriecīgāks noskaņojums, noturīgāka imunitāte un nervu sistēma, augstāka stresa noturība, labāks naktsmiers, tvirtāka āda un možums).

Ja arī Tu izjūti vēlmi norūdīties, bet nezini kā – sākumā ieteicams ļauties gaisa peldēm, norīvēties ar sausu dvieli un palēnām pievērsties kontrasta procedūrām (kontrasta duša). Tāpat AVENEI draugi roņotāji vispirms aicina norūdīšanās procesu sākt vasarā un turpināt peldēt līdz pat rudenim, jo ziemā ūdens īpaši aukstāks vairs nepaliek.

Svarīgi visu darīt ar mēru un nemēģināt uzstādīt rekordus ar taimeri un ilgu sēdēšanu ūdenī, bet vadīties pēc sajūtām. Pietiek ielīst ūdenī un uzreiz līst ārā. Rūdīšanās process jāuzsāk lēnām, sistemātiski un nezaudējot prieku. 😉

Bet ja, tomēr uzskati, ka aukstumpeldes nav priekš Tevis un vienīgais aukstums, ko ziemā labprāt baudi ir saldējums, atceries, līdz nedēļas beigām visiem pasūtījumiem piegāde ir PAR BRĪVU! 😅

Leave a Reply

close icon Mani AVENEI punkti
BEZMAKSAS PIEGĀDE VISU NEDĒĻU!
BEZMAKSAS PIEGĀDE VISU NEDĒĻU!