fbpx Skip to main content
Veselība

Laktozes nepanesamība, jūtība pret pienu vai piena alerģija?

Pēdējos gados arvien biežāk sanāk dzirdēt kolēģus, draugus, paziņas vai līdzcilvēkus sakām – Es nevaru ēst piena produktus, jo nepanesu laktozi. Ja piena, siera vai saldējuma ēšana arī Tev izraisa nepatīkamas sajūtas – apzinies, Tu neesi viens. 👇

Aptuveni divas trešdaļas pasaules iedzīvotāju nepanes laktozi. Un piens ir viens no deviņiem izplatītākajiem pārtikas alergēniem. 😬 Tomēr ne visi simptomi, kas parādās pēc piena produktu lietošanas, var liecināt par laktozes nepanesamību. Pastāv vairāki ķermeņa reakcijas veidi uz pienu, un zinot atšķirību starp tiem, iespējams ievērojami uzlabot savas dzīves kvalitāti un pašsajūtu. 

Organisma reakciju uz pienu var iedalīt trīs kategorijās – laktozes nepanesamība, piena alerģija un jūtība pret pienu.

Laktozes nepanesamība

Laktoze ir piena produktos sastopamais cukurs. Ēdot piena produktus, laktozi sadala ferments, ko sauc par laktāzi, un tas veidojas tievajā zarnā. Lielākā daļa zīdaiņu rada laktāzi, bet, sākot ar 2 gadu vecumu, laktāzes līmenis var samazināties. Jo vecāks cilvēks kļūst, jo mazāk laktāzes tiek izstrādāts. Aptuveni 65% pasaules iedzīvotāju ir samazināta spēja noārdīt laktozi jeb viņiem ir laktozes nepanesamība. Laktozes nepanesamības simptomi parasti parādās 30-120 minūšu laikā pēc piena produktu ēšanas, un visbiežākie no tiem ir sāpes vēderā, uzpūties vēders vai caureja. 

Piena alerģija

Savukārt piena alerģija ir tūlītējs simptomu kopums, kas rodas, ja cilvēkam ir imūna reakcija pret piena olbaltumvielām (kazeīnu un sūkalām). Lielākoties piena alerģija ir izplatīta zīdaiņiem un maziem bērniem. Apmēram 2 no 100 bērniem, kas jaunāki par 4 gadiem, diagnosticēta piena alerģija, kas vairumā gadījumu saglabājas visu mūžu. Izplatītākās piena alerģijas reakcijas ir anafilakse, apgrūtināta elpošana, izsitumi, nātrene, sēkšana, pietūkums un ekzēma. 

Jūtība pret pienu

Jutīgums pret pienu ir grūtāk nosakāms un bieži paliek nepamanīts. Ķermenis, reaģējot uz piena olbaltumvielām, izdala histamīnu (hormons), un rodas alerģiska reakcija, kas izpaužas, kā uzpūties vēders, gāzes, izsitumi, aizcietējumi, nogurums, pilošs deguns, sāpes locītavās un galvassāpes. Šie simptomi var parādītes ātri un saglabāties pat uz vairākām dienām, tādēļ nereti tie paliek bez īpašas vērības un tiek norakstīti uz neveselīga dzīvesveida, mazkustības, stresa un dehidrācijas rēķina.

Noteikšana! 

Lai gan vairumā gadījumu laktozes nepanesamības, piena alerģijas un jūtības pret pienu simptomi ir ļoti līdzīgi, taču problēmas novēršana un diagnostika prasa atšķirīgu pieeju. Visērtākais vieds kā identificēt laktozes nepanesamību ir veicot laktozes tolerances testu.  

Lai noteiktu piena alerģiju, jāveic IgE (imūnglobīna E) piena produktu alerģijas tests, kurā zem ādas tiek injicēts neliels piliens šķidruma, kas satur piena alergēnu, un pēc tam tiek novērota reakcija. Savukārt, lai noteiktu jūtību pret pienu, jāveic IgG (imūnglobulīna G) jūtības pārbaude, kas ietver asins uzlējumu un saražotā histamīna daudzuma novērtēšanu. Jo vairāk histamīna saražots, jo izteiktāka jūtība. 

Pastāv arī veids, kā noskaidrot organisma reakciju uz pienu, nedodoties pie speciālista, tas ir, pilnībā izslēdzot piena produktus no uztura uz trim nedēļām. Jā, tas nozīmē nekāda piena, siera, krējuma, saldējuma un sviesta. Pēc atturības perioda pa vienam pakāpeniski var sākt atgriezt šos produktus uzturā un vērot ķermeņa reakciju un pašsajūtu. Daži cilvēki var būt jutīgi pret visu veidu piena produktiem, bet citi var reaģēt tikai uz dažiem produktiem vai paaugstinātu to patēriņu. Ne velti pastāv teiciens, kas par daudz, tas par skādi.

Problēmas risinājums?  

Vairumā gadījumu laktozes nepanesamība ir viegli pārvaldāma, galvenokārt ierobežojot patērēto piena produktu daudzumu, aizvietojot tradicionālos piena produktus ar dažādām alternatīvām vai lietojot uzturā laktāzes enzīmu piedevas, kas palīdz organismam sagremot laktozi. Līdzīgi ir arī piena jūtības gadījumā – vienkārši jāseko līdzi tam, ko un cik daudz liek mutē, un jāieklausās savā ķermenī. 

Turpetim piena alerģijas gadījumā no piena produktiem un citiem pārtikas produktiem, kas satur pienu jāatsakās pavisam. Pievēršot uzmanību arī to produktu sastāvam, kur pienam it kā nevajadzētu būt. Daudziem par pārsteigumu piena produktus var atrast arī zivju konservos, maizē, enerģijas dzērienos, čipsos, košļājamā gumijā, majonēzē un kur tik vēl ne. Tāpat piena alerģijas gadījumā uzturā nevajadzētu lietot produktus ar samazinātu laktozes daudzumu, jo to sastāvā joprojām ir piena olbaltumvielas, kas var izraisīt alerģiskas reakcijas.

Tomēr raizēm nav pamata! Pateicoties pēdējo gadu vegāniska dzīvesveida popularitātei, veikalu plauktos pieejamas dažādas piena produktu alternatīvas, sākot ar sojas, rīsu, auzu un mandeļu “pieniem” līdz sieriem, krēmiem, majonēzēm un, protams, arī saldējumiem. 😝

Arī ideja par AVENEI radās tikai tādēļ, ka Dāvis vēlējās atteikties no piena produktiem un ēst veselīgāk. Šobrīd sākam pastiprināti domāt par jaunu vegānisku produktu izstrādi, lai nodrošinātu lielākas izvēles iespējas cilvēkiem, kas nevēlas vai nevar lietot piena un dzīvnieku izcelsmes produktus savā uzturā. 

Inereses pēc pastāsti man, kāpēc Tu izvēlies AVENEI❓

Join the discussion 10 komentārs

  • EDA VECVAGARE saka:

    paldies par rakstu, esmu no tām 2vām trešdaļām – veicu DNS testu un laktoze bija starp nepanesībām. Avenes saldējumus dievinu, sevišķi šokolādes, tikai ēdu to ļooooti reti dēļ nereāli lielā cukura daudzuma. Ļoti priecātos, ja tas tiktu šajā saldējumā samazināts, vai aizstāts ar cukura laternatīvu 🙂

  • Diāna Averčenko saka:

    Man ir ģenētiskā laktozes nepanesība, tāpēc biju ļoti priecīga, ka tirgū parādījās tāds brends kā AVENEI un šobrīd man ir iespēja baudīt saļčuku visā gadā garumā. Arī piegāde ir diezgan ātra un ērta 👍

  • Jūlija Pozņaka saka:

    Paldies par rakstu! Ļoti vērtīgi, kad uzzināju par laktozes nepanesība bija īsts izaicinājums atrast informāciju par to. Liels prieks, ka jums ir tik garšīga produkcija bez pievienotā piena, dzīve pēc saldējuma nebūtu tik baudpilna.

  • Dita Āriņa saka:

    Avenei saldējumi man un manai ģimenei vienkàrši ļoti garšo – tāpēc izvēlamies! Nevienam no mums nav alerģijas/nepanesības, taču jau krietnu laiku govs piens nav cieņā mūsmājās – to aizvietojam ar augu pieniem, krēmiem. Jo tā garšo!
    P.s. Mango marakujas un šokolādes saldejumiem, lūdzu, taisiet lielākus iepakojumus! 👍

  • j.uzulena saka:

    Izvēlamies Avenei trīs iemeslu dēļ: 1) Man ir jūtības pret pienu – atsakoties no tā, ir daudz labāka pašsajūta; 2) Labas sastāvdaļas kociņ-saldējumiem, nekā lieka! 3) Garšo!

  • Anita Matisone saka:

    Organisms labāk reaģē uz bez piena/laktozes ēdieniem/dzērieniem. Varētu būt laktozes nepanesība, dažreiz lietoju piena “izstrādājumus”, bet ne pienu. Nekad nav garšojis. Avenēi ir salīdzinoši “tīrs” sastāvs, garšīgi + puncītis nejūt diskomfortu pēc apēstā saldējuma.

Leave a Reply

close icon Mani AVENEI punkti