fbpx Skip to main content
Veselība

7 veidi kā citrusi var Tev palīdzēt

By 27.09.2018.17 jūnijs, 2020One Comment

7 veidi kā citrusi var Tev palīdzēt

Sulīgi, saldi un skābi. Jā, tie ir gardie citrusaugļi! Tie ir lieliski ne tikai garšas ziņā, bet sniedz arī daudz labumus Tavai veselībai. Apvieno patīkamo ar lietderīgo, un noteikti iekļauj savā uzturā vairāk citrusaugļu.

Neesi vēl pārliecināts kāpēc tas būtu jādara?

Šeit minēti 7 labi iemesli, kāpēc Tev būtu ar tiem jāsadraudzējas:

   1. Citrusaugļi ir labs šķiedrvielu avots

Šķiedrvielas ir būtiska veselīga uztura sastāvdaļa. Tās palīdz izlīdzināt cukura līmeni asīnis, kā arī nodrošina gremošanas sistēmas darbību. Sievietēm dienā ir jāuzņem ap 25 gramiem škiedrvielu, un, to var sasniegt ar citrusaugļu palīdzību. Piemēram, viens citrons satur 2.3 gramus, savukārt viens greipfrūts līdz pat 4 gramus šķiedrvielu.

Citrusagļi ir lieliska uzkoda starp ēdienreizēm, jo tajos esošās šķiedrvielas liek Tev justies paēdušam ilgāk. Pirms sāc gatavot sev glāzi ar citrona ūdeni – ņem vērā, ka šķiedrvielas vislabāk vari uzņemt, ēdot tieši veselus augļus.

   2. Labākai ādai un stiprākiem kauliem

C vitamīns ir ūdenī šķīstošs vitamīns, kas piedalās kolagēna izveidē, kas ir galvenais elements ķermeņa saistaudos. Šajā procesā veidojas stipri kauli, zobi, locītavas un asinsvadi. Tas ne tikai rada jaunus audus, bet arī piedalās brūču dzīšanā. C vitamīns palīdz arī muskuļu darbībai un nodrošina veselīgu ādu.

Dienā ir jāuzņem vismaz 75 – 90 mg C vitamīna. Apēdot vienu apelsīnu, Tu jau būsi uzņēmis 60-70 mg, kas ir gandrīz nepieciešamā dienas deva.

   3. Sirds un asinsrites veselībai

Citrusaugļi satur flavonīdus, kas strādā kā antioksidanti un aizsargā Tavu ķermeni no brīvajiem radikāļiem. Jau iepriekš minētais C vitamīns nodrošina arī asinsvadu veselību un palīdz samazināt zema blīvuma holesterīnu organismā. Ja Tev ir zems dzelzs līmenis, tad noteikti jāpievērš uzmanība arī pietiekamam C vitamīna daudzumam uzturā. Tas palīdz absorbēt dzelzi, it īpaši to, kas grūtāk pieejams augļos un dārzeņos.

   4. Maz kaloriju

Ja seko līdzi savai diētai un kaloriju daudzumam, tad citrusaugļi ir Tavi sabiedrotie. Tajos ir maz kaloriju, savukārt lielais ūdens daudzums un šķiedrvielas palīdz remdēt izsalkumu. Kā jau minēts, vislabāk ir ēst pašus augļus, nevis dzert to sulas vai atšķaidītus citrusu ūdeņus.

Kaloriju daudzums katrā no citrusaugļiem:

Apelsīnā – 85 kcal

Citronā – 20 kcal

Laimā – 20 kcal

Klementīnā  – 35 kcal

Greipfrūtā – 100 kcal

Pomelo – 230 kcal

   5. Palīdz izārstēties no iesnām

Ir populārs mīts, ka C vitamīns var aizsargāt no saaukstēšanās. Tomēr neskatoties uz kopējās veselības uzturēšanu, tieša saistība ar to nav. Lai gan ir pierādīts, ka C vitamīna (tātad citrusaugļu) lietošana var palīdzēt Tev mazināt saaukstēšanās simptomus. Un ne tikai mazināt, bet arī ātrāk atveseļoties. Tā kā citrusaugļi ir labs ārstniecības līdzeklis, it īpaši rudens un pavasara laikā, kad organisms ir sevišķi jutīgs.

   6. Daudz kā? Daudz kālijs!

Kālijs ir svarīga minerālviela ķermeņa uzbūvē – tas nodrošina ūdens un skābju līdzsvaru, kā arī rūpējās par muskuļu nervu signāliem un asinspiedienu. Lai gan kālija deficīts nav bieža parādība, sāls un kālija attiecība ir svarīga, jo tas ir nepieciešams, lai regulētu sāls daudzumu organismā. Dienā ir nepieciešams uzņemt ap 2000 mg. Viens apelsīns satur ap 235 mg, bet glāze apelsīna sulas – ap 500 mg kālija.

   7. Mazina stresu un aizsargā smadzenes

Pētījumi rāda, ka citrusaugļos esošie antikosidanti palīdz ķermeņa kognitīvajai darbībai, proti, uzlabo smadzeņu darbību un nedaudz pasargā arī no novecošanās. Palielināts C vitamīna daudzums uzturā (līdz pat 1000mg dienā) var palīdzēt mazināt stresu un uzlabot garastāvokli. Tāpēc ieteicams dienas gaitā citu uzkodu vietā izvēlēties sulīgu apelsīnu vai greipfrūtu.

Svarīgas lietas, kas jāiegaumē!

  • Pirms citrusu lietošanas, ieteicams nomazgāt to mizu, jo bieži vien tā tiek apstrādāta ar dažādām ķimikālijām;
  • Ikdienā izvēlies vairāk tieši citrusaugļus nevis to sulu, jo tad uzņemsi vairāk antioksidantus un šķiedrvielas;
  • Rūpējies par zobu higiēnu, jo liels citrusu un it īpaši to sulu daudzums uzturā, var kaitēt Tavai emaljai;
  • Greipfrūtos esošās vielas var ietekmēt dažādu zāļu uzsūkšanos organismā. Pirms medikamentu lietošanas, noskaidro par uzturā lietojamajiem produktiem;
  • C vitamīns ir ūdenī šķīstošs un ātri noārdas augstas temperatūras ietekmē. Tāpēc karsēt citrusaugļu sulas nav ieteicams.

⚠️ Multiaugļu saldējumam – 20% atlaide līdz piektdienai (16.08.)! ⚠️ Paķer tos šeit!

Fotogrāfiju autori:

  1. Brooke Lark
  2. Edgar Castrejon
  3. Raw Pixel
  4. Ashim Silva
  5. Margarita Germane

Join the discussion One Comment

Leave a Reply

close icon Mani AVENEI punkti