fbpx Skip to main content
Dzīvesstils

Aktivitātes bērniem vasaras brīvlaikā

By 24.07.2020.27 jūlijs, 2020No Comments
aktivitatesberniem

Vasaras brīvlaiks skan brīnišķīgi… tomēr vecākiem tas nozīmē, ka brīva laika paliek mazāk, jo sagaida izaicinājums apvienot darbu, atpūtu un laiku kopā ar bērniem. Kā radoši un pilnvērtīgi savu bērnu nodarbināt, lai viņiem nav pārāk daudz laika jāpavada pie gadžetiem vai bezdarbībā? Kam ir tādas iespējas, ved mazos pie auklītēm vai vecvecākiem laukos. Lielākus bērnus uz dažādām aizraujošām nometnēm. Taču, kā lai izklaidē atvases mājas apstākļos ar mājās pieejamām lietām?

Lai Tev neaptrūktos idejas, esam apkopojuši 3 sabiedrībā zināmu māmiņu pieredzes un 10 aktivitātes, kas varētu patikt mazākajiem – pirmsskolas vecuma bērniem.

Konsultē pirmsskolas sporta skolotāja, bloga Mdplaytime.com autore Agrita Bērtiņa (vairāk ideju viņas Instagram: @md.play.time)

NETRADICIONĀLAIS TENISS

Nepieciešams: balons, vienreizlietojamais šķīvis, saldējuma kociņš, līme

Sagatavošanās: pielīmē kociņu pie šķīvja apakšas, uzpūš balonu un spēlē tenisu mājas apstākļos.

Spēles variācijas: met balonu pret sienu un atsit ar tenisa raketi, sit balonu uz augšu mēģinot sasniegt rekordlielu atsitienu skaitu, spēlē tenisu ar partneri, driblē balonu pret zemi, soļo vai skrien pa istabām noturot balonu uz raketes, un aktīva diena garantēta!

PUTU BALLĪTE

Nepieciešams: bļoda, putas (izpūšamas putas pieejamas lielveikalos) un makaroni

Sagatavošanās: bļodā iepūst putas, pielikt klāt makaronus

Uzdevums: izķibināt makaronus no putām. Tas ir pirkstu motoriku attīstošs uzdevums.

ROTAĻLIETA VĀZĒ

Nepieciešams: vāze vai jebkāds trauks ar taisnu augšējo malu, neliela rotaļlieta, koka irbulīši

Sagatavošanās: no koka irbulīšiem uz vāzes augšmalas izveido “zirneklīti”, tā lai uz tiem var novietot rotaļlietu

Uzdevums: spēlētāji viens pēc otra uzmanīgi izvelk pa 1 irbulītim līdz brīdim, kad rotaļlieta iekrīt vāzes dibenā

MAKŠĶERĒŠANA BĻODĀ

Nepieciešams: bļoda, ūdens, dažādu izmēru kancelejas gumijas, salmiņi

Sagatavošanās: ieliet bļodā ūdeni, ieber gumijas, dod bērniem salmiņu jeb “makšķeri”, zvejo laukā “zivis” un skaita, cik noķertas.

Uzdevuma variācijas: pēc “zivju” nomakšķerēšanas var ar salmiņiem papūst ūdenī burbuļus.

DAKTERS “AIKĀSĀP”

Nepieciešams: papīrs vai cartons, flomasters un plāksteri

Sagatavošanās: uzzīmē uz kartona/papīra bēdīgu cilvēciņu un atzīmē uz viņa ķermeņa sāpīgās vietas ar dažādām figūriņām. Sagatavo plāksterus, uz kuriem uzzīmē tieši tādas pašas figūriņas.

Uzdevums: Saki “dakterim”, lai steidz sadakterēt cilvēciņu sameklējot sāpei atbilstošo plāksteri un uzlīmējot to.

VĒTRA ŪDENS GLĀZĒS

Nepieciešams: 5 glāzes, ūdens, galda tenisa bumbiņa

Sagatavošanās: Piepilda glāzes ar ūdeni (precīzi pilnas līdz pat maliņām); novieto glāzes uz stabilas virsmas kolonnā; 1.glāzē ievieto tenisa bumbiņu un pūt pa bumbiņu, lai tā pārlec nākošajās glāzēs pa ūdens virsmu.

Iegaumē: Pūt bumbiņai pa vidu, tikai tad tā virzīsies uz priekšu. Sagatavo vidi tā, lai netraucē ūdens šļakatas.

KAROTES UN DAKŠIŅAS

Nepieciešams: karotes, dakšas, papīrs un rakstāmais

Sagatavošanās: Uz lapiņām uzzīmē dažādas dakšiņu un karošu kombinācijas

Uzdevuma variācijas: novietot karoti un dakšu pareizā virzienā. Izveido simetrisku figūru, kā uz attēla. Nosauc figūru.
Mazliet sarežģītāks uzdevums, kas trenē bērna loģisko domāšanu – mazajiem jāizveido kombinācijas no attēliem, tikai spoguļattēlā.

ATBRĪVO ROTAĻLIETU

Nepieciešams: šķēres, papīra loksnes, līme vai līmlenta, rotaļlietas

Sagatavošanās: Sagriez papīru smalkās loksnītēs, aplīmē ar tām rotaļlietas.

Uzdevums: Kad visas rotaļlietas noklātas ar papīra loksnēm, liec bērnam atbrīvot tās, uzmanīgi izgriežot ar šķērēm. Mazākiem bērniem, kuri ar šķērēm neprot darboties, var lūgt tās atplēst ar pirkstiņiem.

ZĪMUĻU SLIDKALNIŅŠ

Nepieciešams: galds, bļoda, zīmuļi

Sagatavošanās un uzdevums: mamma vai tētis novieto/tur slīpi galdu un no augšējās galda daļas slidina lejā zīmulīšus. Bērna uzdevums noķert visus bļodā.

SPORTS BĒRNIEM AR BALONU

Nepieciešams: bļoda, klucīši, balons

Sagatavošanās: Uzpūt balonu. Istabā novieto bļodu un apkārt tai izber klucīšus.

Uzdevums: Pamet gaisā balonu un tikmēr ieliec klucīšus bļodā neļaujot balonam pieskarties grīdai.

MAMMU PIEREDZES   

RŪTA DVINSKA
(@rutadvinska raidījuma “Māmiņu Klubs” vadītāja un divu meitu mamma):

Pieskatīšana

“Tā kā mans darbs ir sezonāls un vasarā esmu brīvāka, mēs ar bērnu pieskatīšanu tiekam galā paši. Bet tas ir iespējams tikai pateicoties mūsu ģimenei – mums vienmēr, kad nepieciešams kaut kur iziet, nāk palīgā “opīši” jeb vecvecāki. Ja mums viņi nebūtu vienmēr pieejami, tad drošvien būtu jāņem auklītes.”

Izklaides

“Esmu no tām mammām, kura baigi nenoņemās ar speciālām izklaidēm. Cenšos meitas vienkārši iesaistīt un “pavilkt” līdzi uz tiem darbiņiem, kas man pašai jāizdara. Piemēram, iet aplaistīt stādus siltumnīcā vai savākt oliņas no vistām. Mums vasarā topā ir dzīvošanās pa pagalmu un tur pat nekādas īpašas izklaides nav jādomā, viņas pašas lieliski tiek galā.

Ar vecāko meitu mums tagad ir pat izveidojies tāds kā vakara rituāls. Kad mazākā māsa jau aizgājusi gulēt, tad mums ir brīdis, kad varam veltīt visu uzmanību tieši viņai. Un mūsu kopīgā izklaide vakaros ir iet pa pagalmu ar spaini un lukturīšiem, meklēt un lasīt gliemežus. Tieši meita ir acīgākā un var just, ka viņai patīk šī kopīgā nodarbe.

Reizēm vīrs ierosina kaut kur visiem kopā izbraukt, bet saprotu, ka man nemaz nav tādas vēlmes, ja pie mums tāpat ir labi. Izbaudam vasaru dārzā bez liekas ņemšanās, krāmēšanās auto, niķiem pa ceļam utt. Tas, protams, nenozīmē, ka vispār nekur nedodamies, uz kādu kafejnīcu visi kopā aizšaujam, bet nekur nav tik labi kā mājās.”

ANNA BIRMANE
(@annapannalv pavārgrāmatu autore, kūku burve un mamma meitiņai):

Bērna pieskatīšana

“Mūsu meita Hanna iet pie auklītes un katru dienu tiek kārtīgi nodarbināta. Tas ļauj mums pagūt savus darbus. Pārējā laikā paši uz maiņām tiekam galā un brīvo laiku pavadām visi kopā izklaidējoties pie dabas.“

Izklaides

“Ar izklaidēm esam vienkārši – braucam pie dabas uz mežu vai jūru. Nekādu konkrētu galamērķu vai maršrutu mums nav – braucam un ejam mežā, kur acis rāda. Dažkārt, kad nevaram neko sakarīgu atrast, tad paskatamies kādu slēpni (geocaching). Slēpņošana vienmēr aizved interesantos piedzīvojumos. Bet vasaras plānā ir aizbraukt pabaudīt Tartu un kādas lietainās dienās apskatīt muzejus Rīgā. Gribam apmeklēt mākslas muzeju un gaidam Rīgas bienāles atklāšanu. Tas noteikti būs interesanti gan lieliem, gan maziem.”


LAURA GRĒVIŅA

(@lauragrevina, bloga Viensplusviens.lv un podkāsta “Pa Kluso” autore, divu puiku mamma):

Pieskatīšana

“Mūsu bērni ir mājās kopš marta un bērnudārza pakalpojumu neesam izmantojuši kopš sākās pandēmija, tāpēc mums ģimenē tiešām ir aktuāls jautājums, kā apvienot visu ne tikai vasarā, bet visu pēdējo pusgadu. Mums nav lielas palīdzības no malas, kā jau daudzām ģimenēm, kurām vecvecāki vēl ir salīdzinoši jauni. Mēs cenšamies paši sadalīt dienu tā, lai gan es, gan vīrs varam pastrādāt un attiecīgi otrs tikmēr pieskata bērnus. Ja ir ārkārtas situācija un mums ir nepieciešama palīdzība no malas, vaicājam auklītei vai vecmāmiņām. Bet jāatzīst, ka mūsdienu ritmā neesam atraduši tādas auklītes (vai vecmāmiņas), kuras būtu pieejamas nepārtraukti un bieži sanāk tā, ka tajā brīdī, kad palīdzība ir nepieciešama, to nemaz tik viegli neizdodas atrast. Tad ir jādomā, reizēm nākas atcelt vai pārcelt savus plānus. Jebkurā gadījumā pielāgojamies situācijai.

Izklaides

“No vienas puses gribētos katru dienu ar bērniem kaut kur braukt, kaut kur pabūt dabā, vest ekskursijās vai pārgājienos, bet tai pat laikā – mums ir arī darbs un mēs nevaram katru dienu ar viņiem atrasties kaut kur prom, kā gribētos. Mums ir paveicies, ka ir pagalms, kurā bērni vasarā pavada lielu dienas daļu. Plānojam izklaides vadoties pēc darbu grafika – dienās, kad ir brīvāks, braucam ar riteņiem vai uz ezeru. Kas forši – pie dabas izklaides nemaz nav jāmeklē un bērni paši atrod, ko darīt, kaut smilšu čupā. Nav vairs jāraizējās par to, ka dēliem varētu būt garlaicīgi. Mājās ļoti bieži saņemu komentārus, ka “neesot, ko darīt” vai manas idejas tiek noraidītas, bet vislabāk nostrādā dzīvošanās pa āru – vienkārši ar zariem, bumbām un nūjām. Kad man sūdzās par garlaicību, meklēju internetā idejas, kā veikt vienkāršus eksperimentus mājās ar bērniem – vairākas reizes esam taisījuši kolas un mentos eksperimentu, vērojuši, kā ūdens maina krāsas utml. izklaides ar pārsteiguma elementiem. Labi strādā arī visas klasiskās lietas – zīmēšana, plastalīns utt.

Ieteikums

“Neaizrauties ar pārlieku bērnu izklaidēšanu, citādi viņi pie tā pierod un kad ir vienkārši jābūt mājās – viņi vairs nezina kur likties. Esmu pārliecināta, ka bērniem ir arī jāļauj garlaikoties. Jo tikai tā top labākās idejas.”

Leave a Reply

close icon Mani AVENEI punkti